خفاش ها به عنوان شکارچی در لانه پرندگان مشاهده می شوند.

محققانی که  کاردستی با بطری در طول پنج سال 215 لانه پرنده را در پارک ایالتی کارلوس بوتلهو، منطقه ای به مساحت 37000 هکتار از جنگل اقیانوس اطلس در داخل ایالت سائوپائولو زیر نظر داشتند، پدیده ای را مشاهده کردند که قبلاً دیده نشده بود: دوربین های فیلمبرداری حسگر حرکتی آنها تصاویر مادون قرمز را ثبت کردند.

حمله لانه خفاش ها به تخم پرندگان و جوجه ها این حملات در پنج لانه متعلق به چهار گونه مختلف پرنده که مهد کودک آنها با کمک 65 دوربین تحت نظارت بود، فیلمبرداری شد.

هنگام وقوع حوادث، والدین همیشه از لانه دور بودند. مرسیوال روبرتو فرانسیسکو زیست شناس از دانشگاه فدرال سائو کارلوس (UFSCar)، رهبر تیم مسئول این مطالعه، توضیح می دهد: «ما می دانستیم که خفاش ها گاهی از پرندگان بالغ تغذیه می کنند و بالعکس.

اما این اولین باری است که خفاش ها به عنوان شکارچی در لانه پرندگان مشاهده می شوند.

این حملات در مقاله ای که در 1 نوامبر در مجله زیست شناسی پرندگان منتشر شد، شرح داده شد.

تنها بخش‌هایی طرز تهیه کوفته از رویدادها در ویدیو ضبط شد. خفاش ها خیلی سریع حرکت می کنند و دوربین هایی که در فاصله 1 تا 3 متری از لانه ها نصب شده اند، برای ثبت عکس های طولانی طراحی نشده اند.

پس از فعال شدن، آنها به مدت 30 ثانیه بدون وقفه ضبط می کنند و سپس به مدت 3 ثانیه متوقف می شوند.

در دو حمله به لانه برفک (Turdus flavipes) با دو جوجه، محققان گونه مهاجم را شناسایی کردند: گوشتخوار Chrotopterus auritus، که معمولاً به عنوان خفاش پشمی گوش بزرگ یا خفاش خون آشام دروغین پشمالو شناخته می شود.

حمله دیگری، این بار به لانه یک ماناکین آبی (Chiroxiphia caudata)، آن هم با دو جوجه، به همان گونه نسبت داده شد، البته با اطمینان کمتر.

در مورد اول، هر دو جوجه بعد از رویداد مفقود شده بودند.

در دومی یکی ماند، لوستر جدید پذیرایی دانیل پرلا زیست شناس، نویسنده اصلی این مطالعه، که سال گذشته با استفاده از داده های مشاهدات انجام شده در پارک از دکترای خود در UFSCar دفاع کرد، می گوید: «فیلم ها خفاش ها را در حال خوردن جوجه ها نشان نمی دهند.

اما وقتی پس از حملات از لانه ها بازدید کردیم، جوجه ها رفته بودند.

 • منابع:
  1. A bat in the nest
 • تبلیغات:
  1. میوه فروشی که یک شبه میلیاردر شد
  2. یافتن انگشتر یعقوب نبی در مصر خبرساز شد
  3. مردی با فلش مموری بی خواب شد
  4. تاثیر خوردن گلاب در دوران بارداری بر شنوایی نوزاد!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.