کراتین مو راهی برای اشتغالزایی افراد در کشور!

در 10 سال گذشته، درمان‌های کراتین مو برزیلی (BKTs) صنعت آرایشی عربستان سعودی را تحت تأثیر قرار داده است، زیرا زنان آرزوی دستیابی به موهای صاف، براق، بدون وز و «سالم» را دارند.

BKT با نام های زیادی مانند صاف کردن مو با آلبومین، درمان با اسید استیک، بوتاکس مو و بسیاری دیگر شناخته می شود.[1] اولین فرمولاسیون خانگی صاف کننده مو حاوی کراتین و مقادیر سمی فرمالدئید (37%) بود.

سازمان‌های مراقبت بهداشتی در برزیل (ANVISA) محصولات آرایشی مو حاوی بیش از 0.2٪ غلظت فرمالدئید را ممنوع می‌کنند. پس از آن، فرمالدئید در آماده سازی با گلوتارآلدئید نوروتوکسیک، جهش زا جایگزین شد.

صرف نظر از این، این محصول به طور گسترده فروخته می شد و در سالن های برزیل استفاده می شد و دارای شماره ثبت ANVISA جعلی بود.

در یک مطالعه مقطعی در سال 2013 بر روی سطوح فرمالدئید در تیمارهای صاف کننده کراتین مو زنانه برزیلی، شش محصول از هفت محصول آزمایش شده دارای سطح فرمالدئید از 0.96٪ تا 1.4٪ بودند.

5 مورد از این محصولات دارای برچسب “بدون فرمالدئید” بودند.

اخیراً، در سال 2016، سازمان غذا و داروی عربستان یک مقاله هشدار دهنده در مورد چهار محصول یافت شده در بازارهای محلی حاوی مقادیر بالای فرمالدئید، بیش از حد مجاز، منتشر کرد.

در حال حاضر بسیاری از محصولات کراتین مو سکرت در بازار وجود دارد که همگی مکانیسم یکسانی دارند.

موها با سشوار خشک می شوند تا پیوندهای هیدروژنی کراتین مو مردانه را بشکند و به کراتین هیدرولیز شده اجازه دهد به مو نفوذ کند و با کراتین طبیعی مو پیوند عرضی پیدا کند.

توسط یک عامل اتصال عرضی (فرمالدئید، مشتق از فرمالین یا متیلن گلیکول) و آهن مسطح تسهیل می شود.

سازمان بهداشت جهانی، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده و بخش ایمنی و بهداشت شغلی اورگان همگی فرمالدئید را به عنوان یک سرطان زا، به ویژه در حفره بینی طبقه بندی می کنند.

سرفه، خس خس سینه، سوزش چشم، درماتیت تماسی و سایر واکنش های آلرژیک را می توان در مواجهه کوتاه مدت مشاهده کرد.

آگاهی عمومی از این مواجهه های نامطلوب بالقوه به خوبی مشخص نشده است. هدف این مطالعه سنجش دانش و نگرش زنان نسبت به این محصولات پرکاربرد است.

 • منابع:
  1. Hair smoothing treatments: Perceptions and wrong practices among females in Saudi Arabia
 • تبلیغات: 
  1. این خوراکی ها را در سن 30 سالگی حتما بخورید
  2. یادگیری ساعت باعث حواس‌پرتی در دانش آموزها می شود
  3. فروش این وسایل کشور را از فقر نجات داد!
  4. مردی که هزاران گربه را در خانه خود نگهداری می کند!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.